V posledních dnech jsme svědky velmi negativní a pomlouvačné kampaně zaměřené proti LED svítidlům, které podléhá široká laická veřejnost. Bohužel toto mínění je podporováno v médiích odborníky, kteří ne vždy hovoří úplnou pravdu nebo jsou jejich odpovědi vytržené z kontextu.

Otázkou je, proč tak činí – je to snad obava stávajících výrobců klasických úsporných žárovek ze zavedení relativně nového produktu, který ušetří spoustu peněz a ještě lépe svítí, s cílem co nejvíce oddálit jeho používání? 

Modré světlo a spaní

Nejčastějším argumentem, proč se používání LED svítidel za každou cenu vyhnout, je tzv. “modré světlo”, které se v přírodě vyskytuje pouze ve dne, přičemž jeho používání v noci může vést k poruchám spánku, depresím, atd. Je-li řečeno A, musí však být řečeno i B, tedy, že toto modré světlo je transformováno pomocí luminoforu, který převádí část modrého světla do světla příjemného a především neškodného (na oblast od červené do zelené).

Přečtěte si také:  To nejdůležitější o závěsném WC

Navíc, modré světlo obsahují klasické žárovky i ty obyčejné úsporné, o kterém se odborníci, ani výrobci klasických žárovek nezmiňují. Zajímavostí je, že modrou složku obsahuje i světlo Měsíce, který svítí (jak jinak) v noci.

Široký výběr kvalitních LED žárovek nabízí Mr. LED, za které ručí až pěti lety zárukou výměny zboží!

Libo rtuť?

Takže pokud jste také podlehli masivní negativní kampani a radujete se z “výhodného” nákupu klasických úsporných žárovek, buďte na pozoru – zahraniční vědci totiž začínají přehodnocovat některé své dosavadní poznatky a dokonce tvrdí, že obyčejné úsporné žárovky produkují rakovinotvorné látky a neměly by se používat především v malých nevětraných prostorách a už vůbec ne v blízkosti hlavy! Chcete-li tedy výrazně ušetřit a neriskovat své zdraví, vyzkoušejte LED žárovky.

Přečtěte si také:  Jak vysávají ruční vysavače? Recenze produktu od Bosch

Výhod oproti těm klasickým je nespočet. Kromě výše uvedeného zdraví je důležité zmínit především velice nízkou spotřebu – například 12 wattová LED žárovka nahradí klasickou 100 wattovou. Dále oceníte její životnost, která činí až 50 000 hodin, vysoký jas a také skutečnost, že se nezahřívá jako klasická žárovka a nevyzařuje škodlivé UV záření. Vybírat můžete se tří základních odstínů, žlutá, bílá a studená bílá.