Pořídili jsme si domů malý ruční vysavač. Kdo má děti, tomu netřeba nutnost existence malého vysavače v domácnosti vysvětlovat. Na drobný úklid v kuchyni jej ale dle mého názoru užijí i jednotlivci nebo bezdětné dvojice:)

Výběr vysavače

Pokud jste na tomto blogu četli více článků, asi jste vytušili, že mám pro Bosch slabost. I při výběru malého vysavače jsem je zařadil mezi kandidáty a nakonec vyhrál, i když jsem tentokrát výběru nevěnoval tolik času. Z technických parametrů jsem totiž moudrý nebyl, diskuse na internetu byly typicky rozpolcené. Někdo je spokojený, někdo nadává.

Rozhodla tedy důvěra ve značku, z těch technických parametrů pak 20 minut na jedno vysávání, napájení na 14,4 V (konkurenti měli 9 V) a stojánek s možností uchycení na zeď.

Konstrukce ručního vysavače

Bosch BKS je designově docela konzervativní. Hmotnost bez nástavců je 1280 gramů, s delším nástavcem a kartáčem pak 1320 gramů. Těch 20 minut vysávání by se s takovou váhou asi dalo vydržet. Všechny díly jsou plastové, vysavač se dá rozložit na následující díly:

  • hlavní tělo s motorem,
  • průhledný kryt na zachytávání nečistot,
  • vnitřní filtr mechanický,
  • vnitřní filtr se sítkem.
Přečtěte si také:  Jsou LED žárovky bezpečné nebo ne?

Na těle s motorem je šikovně přichycený malinký kartáček na čištění textilního permanentního omyvatelného filtru. HEPA filtr vysavač nemá. Konstrukce je vyřešena tak, že vysavač umí pojmout až 300 ml nečistot, nebo 40 ml tekutiny. Protože je hlavní zásobník na odpad průhledný, máte přehled o jeho naplnění. Negativem tohoto řešení je, že pokud jej nečistíte po každém vysávání, musíte se na nečistoty stále dívat.

Demontáž i montáž je velmi snadná, vše do sebe zapadá podle osvědčeného poka-joke konceptu (systém minimalizace možných chyb vyvinutý v Toyota). Na těle vysavače se nachází velmi jasná LED dioda, která svítí, pokud je vysavač ve stojánku a nabíjí se. Vedlejší efekt? Skvělá noční lampička do kuchyně.

Vysávání

Spínač vysavače musíte stále držet sepnutý palcem. Pravděpodobně se jedná o nějaké opatření pro děti, někomu to ovšem může vadit. Vysavač je poměrně hlučný, ale to asi budou všechny stroje tohoto typu. Tělo je  malé a motor musí být výkonný. Nelze s ním ovšem vysát vše. Pokud se vám něco zamotá do koberce, je problém to dost pryč.

Přečtěte si také:  Zkušenosti s firmou Provident Financial

Na hladkých površích vysavač problém nemá. Sací výkon je ale dobré podpořit nástavci, které jsou k dispozici celkem tři. Jeden na kapaliny se stěrkou, jeden dlouhý do úzkých prostor a  němu pak kartáčový nástavec. Poslední dva jsou vhodné na uklízení po dětech:)

Slušně zaplněný zásobník na nečistoty

I nečistoty na podlaze doporučuji brát s nasazeným kartáčem. Plocha záběru je sice menší, ale samotný kryt bez nástavce nebo kartáče nechává na podlahové dlažbě rýhy. Ty jdou sice smáznout, ale je to práce a čas navíc.

Zkoušel jsem s ním vysávat i pavučiny, čistit klávesnici počítače a drobné plochy v kanceláři a výsledek byl velmi uspokojivý.

Závěr

S nákupem Bosch BKS jsem spokojený. Na zamýšlené činnosti stačí, nebyl drahý a značka je spolehlivá.